Pierwsze łóżko dla dziecka – jakie będzie najlepsze?
Pierwsze łóżko dla dziecka – jakie będzie najlepsze?
   03/22/2022 11:33:29

Kładziesz spać swoje dziecko do jego łóżeczka, lecz nad ranem zastajesz je w Twojej sypialni? Zwykle okazuje się, że to zły potwór wystraszył malucha, który przyszedł, by bezpiecznie spać u Twojego boku. Jeśli te sytuacje coś Ci mówią, może okazać się, że przyszedł czas na zakup nowego łóżka. Odpowiednie posłanie przegoni dziecięce koszmary i pozwoli Ci na nowo korzystać ze swojej sypialni bez gości. Zatem jakie pierwsze łóżko dla dziecka będzie najlepsze? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Kiedy dziecko powinno zacząć spać w łóżku?

To chyba jedno z częstszych pytań, jakie zadają sobie rodzice. Czujność budzi sytuacja, gdy maluch zaczyna wspinać się po niemowlęcym łóżeczku lub samodzielnie je opuszcza. Jednak bez wątpienia trudno określić, jaki jest najlepszy czas na wymianę posłania. Każde dziecko rozwija się inaczej i w swoim tempie. Dlatego rodzic powinien obserwować pociechę i w odpowiednim momencie zareagować. Niektóre dzieci są gotowe spać w nowym łóżku, gdy kończą 1,5 roku. Inne natomiast potrzebują dwa razy więcej czasu. Kiedy maluch kończy 3 lata, wymiana łóżka na nowe może okazać się już niezbędna, a dotychczasowe posłanie za małe. Wtedy też najrozsądniejszym wyjściem jest wytłumaczenie dziecku, że nowe miejsce do spania to coś pozytywnego. 

Jak przygotować dziecko do spania w nowym łóżku?

Każda zmiana może powodować lęk. Dzieje się tak dlatego, że dziecko dobrze zna swoje łóżeczko i najczęściej też jest do niego mocno przywiązane. Dlatego, zanim kupisz nowy mebel do spania, koniecznie przygotuj malucha na tę sytuację. Najlepiej przyzwyczajaj go etapami. Możesz nabyć mebel wcześniej, lecz zaczekaj z nakłanianiem dziecka do spania w nim. Postaw go obok znanego łóżeczka niemowlęcego. Dziecko z pewnością zainteresuje się nim zainteresuje, a z czasem zacznie samo kłaść się na nowe posłanie. W ten sposób zmiana przebiegnie bezboleśnie i skutecznie.

Nauka spania bez rodziców

Często problemem okazuje się nie tyle nauczenie dziecka spania w nowym łóżeczku, ile przede wszystkim oduczenie wędrowania w nocy do sypialni rodziców. Najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest zakup posłania adekwatnie do wieku. Jeśli więc maluch ma 3-4 lata, najlepiej wybrać łóżko kolorowe, atrakcyjne wizualnie i zgodne z jego zainteresowaniami. Często wtedy problem sam się rozwiązuje i po prostu maluch przestaje spać z rodzicami, ponieważ podoba mu się jego nowe miejsce do nocnego wypoczynku. Dodatkowo, gdy wybierzesz wygodny materac, Twoja pociecha nie będzie wybudzać się w nocy.

Jak pomóc dziecku przyzwyczaić się do nowego łóżka?

Każde dziecko jest inne, dlatego też jedno może od razu z chęcią położyć się w nowym posłaniu, a drugie będzie potrzebowało czasu lub przyzwyczajania się etapami. Co zrobić, gdy ta metoda jednak nie działa? Musisz wiedzieć, że w nowym łóżku najlepiej założyć taką samą pościel, jaką maluch miał dotychczas. Ponadto warto położyć ulubioną maskotkę czy zabawkę, z którą dziecko się nie rozstaje. Dzięki nim uspokoi się i szybciej zaśnie. W przypadku większych dzieci dobrze będzie, jeśli dodatkowo pozwolisz maluchowi uczestniczyć w zakupie nowego posłania. Powinien móc zdecydować o wszystkich detalach. Sprawi to, że będzie miał poczucie, że łóżko rzeczywiście należy do niego i z chęcią będzie w nim spał.

Jakie powinno być dobre łóżko dla dzieci?

Częste kryterium wyboru pierwszego łóżka dla dziecka stanowi aspekt wizualny. Ma on oczywiście duże znaczenie, lecz nie jest najważniejszy. Należy bowiem zwrócić uwagę także na wygodę, w tym twardość materaca. Maluch cały czas się rozwija, a w czasie dorastania ogromnie istotne jest dbanie o to, aby nie wystąpiły żadne wady postawy. Dlatego łóżko musi być dobrane do wagi, a także wzrostu malucha. Dobrym rozwiązaniem jest zakup większego posłania. W końcu dzieci szybko rosną, a coroczna wymiana miejsca do spania nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Pamiętaj, że oprócz tego musi być ono solidne i stabilne, a także wykonane z najlepszych materiałów. W tym przypadku duże znaczenie ma także materac. Małe dzieci są szczególnie podatne na alergie. Dlatego też posłanie powinno zapewniać wygodę, jak i bezpieczeństwo dla zdrowia. 

O czym musisz pamiętać, kupując łóżko dla dziecka?

Zastanawiasz się, o czym warto pamiętać podczas zakupu łóżka? Oprócz już wspomnianych kwestii zwróć uwagę na to, czy pokrowiec na materac można zdejmować. Nawet starszym dzieciom niekiedy zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, tj. moczenie przez sen. Wtedy z pewnością docenisz możliwość wyprania poszewki. 

Pierwsze łóżko dla dziecka – poznaj nasze propozycje

Rynek oferuje wiele propozycji łóżek dla dzieci, lecz zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z różnymi wariantami. W naszym asortymencie znajdziesz wiele modeli, które są chętnie wybierane przez rodziców, zarówno starszych, jak i młodszych dzieci. Popularne propozycje to m.in.:

piętrowe łóżko metalowe VINI – to model idealny dla rodzeństwa. Będzie odpowiedni dla nieco starszych dzieci. Kolorowa rama na pewno przyciągnie wzrok, a możliwość spania na górze lub na dole dodatkowo zachęci do odpoczynku;

łóżko pojedyncze metalowe AGNES LUNAL – to wariant doskonały dla starszego chłopca. Nowoczesna rama z pewnością przypadnie mu do gustu, a idealnie dobrany materac zapewni komfort.

Pierwsze łóżko dla dziecka to z pewnością niełatwy wybór. Warto jednak poznać potrzeby swojego malucha. Zwykle najmłodsi sami mówią, co im się podoba. Posłanie dobrane więc do ich oczekiwań z pewnością posłuży naprawdę długo i sprawi, że będą zawsze chętnie spały u siebie.