Nie wiesz, jak urządzić jadalnię? Podpowiadamy!
Nie wiesz, jak urządzić jadalnię? Podpowiadamy!
   10/12/2021 13:56:54

Jadalnia, nazywana czasami pokojem stołowym, to pomieszczenie przeznaczone do spożywania posiłków. Dawniej, gdy występowała w domu, stanowiła osobne pomieszczenie. W dzisiejszych czasach jednak rzadko kiedy jest odosobnionym pokojem. Obecnie coraz więcej ludzi, zastanawiając się jak modnie urządzić jadalnię w swoim domu, decyduje się na przyłączenie jej do salonu lub do kuchni. Najważniejszymi meblami są w niej przede wszystkim stół i miejsca do siedzenia. Jak urządzić jadalnię? Co zrobić, aby pomieszczenie to było nie tylko ładne, ale i funkcjonalne? Podpowiadamy!

Co jest ważne, gdy urządzasz jadalnię?

Jadalnia jest ważnym pomieszczeniem nie tylko w domu rodzinnym, ale też w innych miejscach, gdzie grono ludzi spożywa posiłki. Z tego powodu, urządzając ją, konieczne jest zwrócenie uwagi na osoby, które będą z niej korzystać. Inne potrzeby mają rodziny dwuosobowe, a jeszcze inne te ośmioosobowe. W odmienny sposób aranżuje się przestrzeń dla potrzebujących, którzy przebywają np. w domu samotnej matki, domu dziecka czy schronisku. Konieczne jest urządzenie jadalni w taki sposób, żeby każda z osób w niej przebywająca czuła się tam dobrze. Oznacza to, że przede wszystkim potrzebna jest jej przestrzeń. Musi być wystarczająco dużo miejsca, aby każdy mógł usiąść wygodnie i w spokoju spożył posiłek. Warto zastanowić się, ile osób rzeczywiście będzie korzystać z jadalni. Czy będą to tylko domownicy? Czy wśród nich są dzieci? Jeżeli tak, warto doprecyzować – czy potrzebują one osobnego miejsca przy stole, czy też na razie spożywają posiłki w specjalnych krzesełkach do karmienia? Czy mieszkasz z osobą niepełnosprawną, która potrzebuje większej przestrzeni? Czy często przyjmujesz gości i muszą mieć oni gdzie usiąść? Konieczne jest również zastanowienie się, do czego będzie rzeczywiście służyła Ci jadalnia. Czy będzie to pomieszczenie, w którym spożywasz wszystkie posiłki? A może wolisz jeść przy wyspie w kuchni lub na kanapie w salonie, a jadalnia ma Ci służyć jedynie od święta? Każdy człowiek ma pewne oczekiwania względem tego pomieszczenia. Niektórzy lubią wykorzystywać duży stół do pracy, odrabiają przy nim lekcje z dziećmi, czy nawet gotują – przede wszystkim, gdy miejsce to połączone jest z kuchnią. Aranżując jadalnię, weź pod uwagę jej umiejscowienie w swoim domu. Czy jest to osobne pomieszczenie? Jeżeli stanowi ona część kuchni, warto przemyśleć na przykład wielkość stołu. Czy będzie on wykorzystywany jedynie do spożywania posiłków? Jeśli natomiast urządzasz jadalnię z salonem, dobierz dekoracyjne elementy, tak aby wpasowały się w pomieszczenie.

Jadalnia – jak urządzić małą, a jak dużą?

Gdy stajesz przed wyzwaniem aranżacji jadalni, musisz określić, czy pomieszczenie, w którym będzie się znajdowała, jest duże, czy małe. Zależne od tego jest wiele elementów, na jakie będziesz musiał się zdecydować. To między innymi wybór mebli. Czy stół i miejsce do siedzenia będą wystarczające? Być może konieczny stanie się zakup innych sprzętów, jak komoda czy witryna. Możesz wykonać je także na wymiar. Jest to opcja polecana przede wszystkim dla osób, które lubią mieć spójne, eleganckie pomieszczenia. W przypadku dużego pokoju sprawdzą się także liczne dodatki, które wypełnią przestrzeń. Dzięki nim jadalnia stanie się bardziej przytulna. Małe pomieszczenie może stanowić pewne ograniczenie. Z tego powodu warto szczególnie przemyśleć dobór mebli. Musi znaleźć się w niej tylko to, co naprawdę jest potrzebne. Doskonałym pomysłem jest narożnik kuchenny. Zajmuje on mało miejsca, a komfort jego użytkowania jest ogromny. Ogranicz dodatki, żeby zbytnio nie przytłoczyły jadalni. Ich nadmiar może sprawiać wrażenie bałaganu. Decydując się na jadalnię w swoim domu, wybierz jasne i stonowane kolory. Sprawią one, że przestrzeń będzie dawała możliwość odpoczynku i relaksu.

Jak urządzić jadalnię? Zwróć uwagę na te meble!

Oferta mebli, które przeznaczone są do jadalni, jest obecnie bardzo szeroka. Czy jednak każdy z dostępnych na rynku przedmiotów sprawdzi się w Twoim domu? Zapewne nie. Co jednak może się przydać?

Stół – najważniejszy mebel w jadalni

Nie oszukujmy się, stół w jadalni jest podstawą. Kupując go, warto zwrócić uwagę na jego wielkość. Musi on być dopasowany głównie do ilości osób, które będą z niego korzystały. Sytuacją niedopuszczalną jest, że któryś z domowników nie będzie miał wyjątkowo dużo przestrzeni, żeby spożyć przy nim posiłki. Niekoniecznie musi on być duży. Szczególnie gdy Twoja rodzina jest mała i rzadko przyjmujecie gości. Sporym udogodnieniem jest zakup tego mebla z dostępną regulacją. Daje ona możliwość podwyższenia i obniżenia go. Dostępne są też stoły rozsuwane.

Wybierając idealny stół do swojej jadalni, weź pod uwagę materiał, z jakiego go wykonano. Obecnie, często bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup stołu wykonanego z drewna i bardziej praktycznym, niż ze szkła, jest kupno stołu z płyty meblowej i laminatu. Pamiętaj, że ma on pasować do wystroju, tak aby jadalnia była miejscem gustownie urządzonym.

Narożnik kuchenny

Chcesz zaaranżować jadalnię, ale znudziły Ci się już popularne krzesła? Wybierz narożnik kuchenny. Niech nie zmyli Cię nazwa – może on być postawiony też w innych pomieszczeniach niż kuchnia. Jego ogromną zaletą jest niewielki rozmiar. Wpasuje się nawet w mały pokój. Daje poczucie prostej, uporządkowanej przestrzeni. Zazwyczaj, szczególnie gdy jest minimalistyczny, jest także łatwiejszy w utrzymaniu czystości niż krzesła, wykonane często z wielu elementów, na których osadza się kurz. Również wyczyszczenie podłogi znajdującej się pod narożnikiem kuchennym jest łatwiejsze w uporządkowaniu. Z łatwością zmieści się pod nim odkurzacz lub mop. Narożnik kuchenny zapewni Twojej rodzinie komfort podczas spożywania posiłków. Sprawdzi się także w innych pomieszczeniach, jak hotele, restauracje, ośrodki kolonijne czy domy dla potrzebujących.