Materac piankowy czy kieszeniowy - który wybrać dla siebie?
Materac piankowy czy kieszeniowy - który wybrać dla siebie?
   12/27/2021 11:45:51

Nie da się ukryć, że na komfort snu wpływa nie samo łóżko, ale przede wszystkim dobrany do niego materac. Przez wiele lat panowało błędne przekonanie, że tylko twardy materac stanowi gwarancję zdrowego snu. Dzisiaj wiadomo, że niekoniecznie jest to prawda. Co wybrać - materac piankowy czy kieszeniowy? Każdy z nich ma oczywiście swoje wady i zalety. 

Czym się charakteryzuje materac kieszeniowy?

Przed odpowiedzią na pytanie - wybrać materac piankowy czy kieszeniowy, warto zapoznać się nieco bliżej z samymi produktami. Materace kieszeniowe to w zasadzie materace sprężynowe. W tym przypadku sprężyny znajdują się bowiem w oddzielnych kieszeniach wykonanych z tkaniny. Nie są one ze sobą połączone i pracują w sposób niezależny od siebie. Tym samym materace kieszeniowe są dość elastyczne i dopasowują się do naturalnych kształtów ciała osób je użytkujących.

Materace, które mają dużą ilość sprężyn nazywane są multipocket. W ich przypadku wprowadzono 7 stref twardości, co przekłada się na wysoką wygodę użytkowania. W strefie bioder znajdują się na przykład twarde sprężyny, które skutecznie podtrzymują ciało. Materace kieszeniowe są tym samym bardzo wygodne i zapewniają komfortowy sen. Są polecane przede wszystkim parom. Sprężyny są bowiem w tym przypadku oddzielone od siebie, dlatego wypoczywać na materacu mogą osoby o zróżnicowanej wadze ciała. Dodatkowo w czasie zmiany pozycji nie ma nieprzyjemnego odgłosu uginających się sprężyn. Materace kieszeniowe są uważane za bardzo wytrzymałe. Cechują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. 

Czym się charakteryzuje materac piankowy?

Co sprawdzi się lepiej - materac piankowy czy kieszeniowy? Materace piankowe na pewno dobierać można odpowiednio do swoich indywidualnych potrzeb. Pianki wykorzystywane do ich produkcji doskonale dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają podparcie bioder, ramion czy łopatek. Nie ma w tym przypadku pojedynczych punktów. Jest raczej płaszczyzna zapewniająca odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Ciężar leżącego rozkłada się tym samym równomiernie. Dlatego materace piankowe uchodzą za bardzo wygodne. 

Warto wspomnieć na pewno o piankach termoelastycznych, które dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem ciepła. Materiał ten uchodzi za bardzo nowoczesny. Plastyczność tego typu materacy pozwala na ich próżniowe pakowanie, co znacznie ułatwia ich transportu. Dodatkowo zapewniają one antyalergiczne warunki snu. Pianka nie daje przestrzeni na gromadzenie się kurzu. Niektóre materace z niej wykonane mają też właściwości przeciwbakteryjne. Są bowiem nasączone specjalnymi środkami antybakteryjnymi, które skutecznie zabijają zarazki. Wykorzystywane mogą być więc z powodzeniem w pokojach dziecięcych. 

Materac piankowy czy kieszeniowy - czym kierować się przy zakupie?

Niestety wiele osób nie wie, czym należy kierować się przy wyborze materaca. Tymczasem od niego zależy efektywny i zdrowy sen oraz odpowiednie podparcie dla kręgosłupa w czasie nocnego wypoczynku. 

Co w tym przypadku powinno mieć największe znaczenie? Na pewno stopień twardości, który należy dopasować do wagi swojego ciała. Im dana osoba jest lżejsza, tym bardziej miękkiego materaca potrzebuje. Kolejna istotna kwestia to rodzaj materiału, z którego materac jest wykonany. Okazuje się bowiem, że nawet produkty o zbliżonym stopniu twardości różnie reagują na obciążenie. Na koniec warto zwrócić uwagę na wysokość materaca. Im jest on wyższy, tym jest wygodniejszy dla osób z większą wagą. 

Materac piankowy czy kieszeniowy - na pewno trzeba dopasować je do budowy swojego ciała i przyzwyczajeń. Wygoda to kwestia naprawdę subiektywna. Są osoby, które lubią materace bardzo twarde, ale inne preferują produkty miękkie. 

Dla kogo przeznaczone są materace piankowe?

Osoby, które zastanawiają się, co wybrać - materac piankowy czy kieszeniowy na ogół biorą pod uwagę miękkość tego pierwszego. Materace piankowe są polecane dzieciom, nastolatkom, osobom o niewielkiej masie ciała oraz tym, które przyzwyczaiły się do spania na miękkim podłożu i nie mają zamiaru tego zmieniać. 

Jak już wspomniano materace piankowe produkowane są z pianki wysokoelastycznej bądź termoelastycznej. Ta pierwsza jest sprężysta i szybko wraca do pierwotnego ułożenia. Materace z niej wykonane są na ogół dość niskie, dlatego nie sprawdzają się w przypadku osób dorosłych. Dużą popularnością cieszą się materace z pianki termoelastycznej, która mięknie pod wpływem ciepła wydzielanego przez osobę na niej leżącą. Takie materace często mają dodatkową warstwę lateksu i są nieco grubsze. Zapewniają wysoki komfort snu. 

Warto też wspomnieć o tym, że nowoczesne pianki to materiały bardzo higieniczne. Nie rozmnażają się w nich roztocza. Materac warto jednak i tak regularnie odkurzać lub osłonić dodatkowym pokrowcem, który można prać w pralce.

Kiedy lepiej postawić na materace kieszeniowe?

Co wybrać - materac piankowy czy kieszeniowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób podczas urządzania swojej sypialni. Odpowiedź nie jest łatwa. Dawniej materace sprężynowe oparte były na sprężynach bonellowych połączonych metalowym drutem. Dzisiaj są to materace kieszeniowe, które działają zupełnie inaczej. 

Przede wszystkim nowoczesne materace sprężynowe mają o wiele więcej sprężyn. Te różnią się od siebie miękkością. Dzięki temu na ciało nie jest wywierany zbędny nacisk. Każda sprężyna znajduje się we własnej kieszeni i działa niezależnie od innych. Takie materace uginają się punktowo, a nie na całej swojej powierzchni. Nie powstaje więc niezbyt przyjemny efekt falowania. Osoba śpiąca na łóżku z partnerem nie budzi się, gdy ten zmienia pozycję ciała. Materace kieszeniowe są ciche i nie skrzypią. Są polecane osobom dorosłym. Dla dzieci lepszym wyborem są mimo wszystko miękkie materace piankowe. 

Oczywiście o każdy materac trzeba w odpowiedni sposób dbać i to niezależnie od jego rodzaju. Warto np. co jakiś czas zmieniać jego strony, aby uniknąć wywierania jednostronnego nacisku. Zaleca się też regularne odkurzanie materaca.