Jaki materac dla nastolatków wybrać? Poznaj nasze praktyczne porady!
Jaki materac dla nastolatków wybrać? Poznaj nasze praktyczne porady!
   02/28/2022 11:31:22

Prawidłowe podparcie sylwetki i odpowiednio dobrana twardość materaca mają znaczenie nie tylko w przypadku osób dorosłych. Aspekty te są jeszcze istotniejsze, gdy szukasz oparcia podczas snu dla nastolatka. Młody organizm wciąż rośnie, a jego układ kostny ciągle się kształtuje. Z tego powodu powinieneś przyłożyć dużą uwagę do swojego wyboru, ponieważ źle dopasowany materac może pogłębiać wady postawy. Zastanawiasz się, jaki materac dla nastolatków wybrać? Oto kilka cennych wskazówek.

Jaki materac dla nastolatków wybrać?

Głównym zadaniem materaca jest odpowiednie podparcie ciała, gdy znajdujesz się w pozycji leżącej. Dlatego tak istotne jest podjęcie dobrej decyzji, gdy poszukujesz tego idealnego modelu. Prawidłowo dobrany materac zapewni Twojemu dziecku zdrowy i komfortowy sen. Ponadto wpłynie pozytywnie na jego rozwój i ograniczy powstawanie oraz pogłębianie się wad postawy. Gdy planujesz zakup materaca dla swojego dziecka, nie kieruj się opinią znajomych, gdyż nastolatki różnią się między sobą wieloma cechami. Podczas poszukiwań weź pod uwagę budowę ciała Twojej pociechy, jej tryb życia, oczekiwania oraz preferencje względem nowego mebla.

Na co zwrócić uwagę, poszukując idealnego materaca dla nastolatków?

Dzieci najczęściej spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej, nie tylko podczas szkolnych lekcji, ale także w trakcie domowych zajęć. Jedynie niewielka część młodzieży uprawia regularnie jakiś sport lub oddaje się chwilom relaksu na świeżym powietrzu. Dlatego tak istotne jest, by podczas snu Twoje dziecko odczuwało komfort, bez względu na przyjętą pozycję. Pomoże mu w tym prawidłowo dopasowany materac.

Zanim wybierzesz model dla nastolatka, pamiętaj, że Twoja pociecha ciągle rośnie, zmienia się jej wzrost i waga oraz budowa ciała. Z tego powodu powinien być on na tyle uniwersalny, by adaptował się do nowych warunków oraz bez względu na zmiany spełniał swoją funkcję i zapewniał prawidłowe podparcie podczas snu. Ponadto, jeśli masz taką możliwość, wybierz model o wymiarach nie mniejszych niż 90 × 200 cm. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, w której materac stanie się zbyt mały dla Twojego dziecka, a tym samym znacznie spadnie komfort jego użytkowania.

Czy złe dopasowanie materaca niesie ze sobą jakieś konsekwencje?

Większość osób myśli, że prawidłowe dopasowanie materaca do wzrostu i wagi nie ma większego znaczenia. To jednak duży błąd! Zły materac może nie tylko negatywnie wpłynąć na samopoczucie Twojego dziecka, ale również spowodować szereg problemów zdrowotnych. Przede wszystkim nieodpowiednio dobrany model zwiększa ryzyko powstawania wad postawy i pogłębia już istniejące. Ponadto może być przyczyną odczuwania różnego rodzaju bóli np. głowy, szyi, barków lub kręgosłupa. Co więcej, wpływa również na jakość snu, a to z kolei oddziałuje na koncentrację, szybkość uczenia się i ogólne samopoczucie młodego człowieka. Dlatego tak istotne jest, by Twoje dziecko spało na dobrej jakości materacu, dopasowanym do jego potrzeb, gdyż ma to wpływ na wiele aspektów jego życia.

Jak dobrać twardość i rozmiar materaca dla nastolatków?

Materac dla młodego człowieka nie powinien być ani nadmiernie miękki, ani zbyt twardy. Warto w tym przypadku brać pod uwagę wagę Twojej pociechy, ale kierować się także jej indywidualnymi preferencjami. Większość producentów materacy umieszcza na swoich produktach informację, do jakiego przedziału wagowego przeznaczony jest konkretny model. Warto kierować się tymi wskazówkami. Długość materaca powinna wynosić około 200 cm, gdyż wtedy posłuży on na dłuższy okres i nie będzie konieczna wymiana, gdy Twoja pociecha podrośnie. Kolejną ważną kwestią jest szerokość powierzchni spania. Minimalny wymiar to 60 cm, jednak w tym przypadku warto zdecydować się na materac o wymiarach 90 x 200 cm, gdyż zapewni on Twojemu dziecku największy komfort podczas snu.

Na jaki model materaca się zdecydować?

Wybór konkretnego modelu zależy w dużej mierze od oczekiwań Twoich i Twojej pociechy. Każdy z oferowanych produktów ma inne właściwości i charakteryzuje się odmiennymi cechami. Do wyboru masz materace:

- piankowe,

- bonellowe,

- kieszeniowe.

Dodatkowo każdy z nich może zostać wyposażony w szereg udogodnień zwiększających komfort użytkowania np. wkładkę kokosową, piankę visco itp.

Jaki pokrowiec powinien mieć materac dla nastolatków?

Wybierając materac dla nastolatków, zwróć dużą uwagę na jego pokrowiec. Istotne jest, aby nie tylko umożliwiał on pochłanianie, ale także oddawanie wilgoci. Ponadto powinien być przewiewny i wykonany z przyjemnych dla skóry materiałów. Dodatkowo ważne jest, by istniała możliwość zdejmowania pokrowca i prania go w pralce. Użytkowanie materaca jest wtedy bardziej higieniczne oraz zwiększa się jego żywotność. Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, pokrowiec, który znajduje się na jego materacu, powinien wykazywać właściwości antyalergiczne. Jeśli nie masz pewności, czym pokryty został wybrany przez Ciebie model, to najlepiej zasięgnij informacji u producenta.

Poszukiwanie odpowiedniego modelu materaca nie jest rzeczą łatwą, szczególnie jeśli ma on się znaleźć w pokoju nastolatka. Skup się przede wszystkim na potrzebach Twojego dziecka oraz jakości nowego mebla. Warto szukać go u sprawdzonych dostawców, którzy są specjalistami w branży. Zyskujesz wtedy pewność, że nowy materac będzie charakteryzował się wysoką jakością i długą żywotnością. Dokładnie takie produkty znajdziesz w ofercie naszego sklepu.