Jak złożyć łóżko piętrowe? Szczegółowa instrukcja krok po kroku
Jak złożyć łóżko piętrowe? Szczegółowa instrukcja krok po kroku
   07/15/2022 12:08:48

Zastanawiasz się nad zakupem łóżka piętrowego? Ten rodzaj posłania może znacznie poprawić funkcjonalność Twojego domu czy mieszkania. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z łóżkiem piętrowym, rozumiemy, że wciąż mogą targać Tobą pewne wątpliwości. Domyślamy się, że mogą wynikać one z problematycznego – jak mogłoby się wydawać – procesu składania łóżka tego typu. W końcu jakby nie patrzeć, to opisywany mebel przeznaczony jest dla dwóch osób, a więc czeka Cię podwójna ilość pracy. Czy jednak złożenie łóżka piętrowego rzeczywiście jest aż tak skomplikowane? Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Łóżko piętrowe – dla kogo się sprawdzi?

Łóżko piętrowe to bardzo ciekawy rodzaj posłania. Składa się z dwóch części – łóżka dolnego i górnego, do którego można dostać się dzięki dołączonej do zestawu drabince. Idealnie sprawdzi się na przykład dla dwójki rodzeństwa, które współdzieli ze sobą jeden pokój. Takie posłanie możesz postawić zarówno w dziecięcej, jak i młodzieżowej sypialni. Każdy młody człowiek na pewno ucieszy się, że ma szansę spać na tak ciekawym meblu. W końcu odpoczynek na łóżku piętrowym to nie lada atrakcja. Zwłaszcza górny materac może dostarczać Twoim dzieciom wielu wrażeń – spanie pod sufitem można przecież porównać do snu w chmurach. Uważaj tylko, aby Twoje pociechy nie pokłóciły się o to, kto ma spać na górze!

Czy łóżko piętrowe to dobre rozwiązanie wyłącznie do naszych domów czy mieszkań? Oczywiście, że nie! Mebel doskonale nada się również do szkolnych burs i internatów oraz oczywiście akademików uniwersyteckich. Swoją rolę świetnie spełni także w hotelach pracowniczych, ośrodkach kolonijnych, domkach letniskowych, przytułkach czy różnego rodzaju placówkach opiekuńczych, gdzie na niewielkiej przestrzeni musi zmieścić się kilka osób.

Zalety łóżek piętrowych

Jak sam widzisz, łóżka piętrowe znajdują zastosowanie w naprawdę wielu miejscach. Co jednak wpływa na ich tak wielką popularność? Na pierwszym miejscu należy wymienić przede wszystkim niezwykłą funkcjonalność takiego rodzaju posłania. Odpocząć mogą na nim aż dwie osoby, jednak mebel nie zajmuje aż tak dużo miejsca, jak dwa łóżka pojedyncze. Takie rozwiązanie pozwala więc zaoszczędzić trochę miejsca, które można wykorzystać na stworzenie kącika do nauki i zabawy lub też postawienia małego stolika, regału czy dodatkowych krzeseł. Łóżko piętrowe przyda się zatem w niewielkich pomieszczeniach, które chcesz jednak maksymalnie zagospodarować. Dzięki nowemu meblowi nie będziesz mieć z tym większych problemów.

Warto również wspomnieć, że mimo iż na posłaniu mieszczą się aż dwie osoby, to umieszczenie materaców jeden nad drugim zapewnia odrobinę prywatności każdemu z odpoczywających. Z tego względu łóżko piętrowe sprawdzi się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Na sam koniec warto dodać, że na obecnym rynku możesz znaleźć naprawdę wiele rozmaitych rodzajów łóżek piętrowych. Bez problemu dopasujesz więc ten kluczowy w każdej sypialni mebel do aranżacji pokoju, w którym stanie. Jeśli zechcesz, to model łóżka piętrowego – a zwłaszcza jego kolor czy kształt ramy – możesz dopasować do przyszłych użytkowników posłania. W końcu, co innego podoba się dzieciom, a co innego nastolatkom, nie wspominając już o dorosłych. W pokoju dziecięcym czy młodzieżowym w domu, mieszkaniu, internacie czy ośrodku kolonijnym z pewnością sprawdzą się wesołe, kolorowe łóżka. Do hoteli pracowniczych czy różnych ośrodków pomocowych polecamy wybrać modele w spokojnych, niekrzykliwych kolorach, które muszą wyglądać schludnie i być bardzo praktyczne, a równocześnie wygodne.

Jak wybrać odpowiednie łóżko piętrowe?

Czy w dalszym ciągu nie wiesz, na co konkretnie zwrócić uwagę przy zakupie łóżka piętrowego? W takim razie uważnie przeczytaj ten akapit! Przy wyborze tego rodzaju posłania wielką uwagę powinieneś przyłożyć zwłaszcza do maksymalnego ciężaru, jaki udźwignie mebel. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowników łóżka. Modele przeznaczone wyłącznie dla dzieci mają znacznie mniejszy maksymalny ciężar niż posłania dla młodzieży i dorosłych – zwykle wynosi on jedynie 60 kg. Łóżka piętrowe przeznaczone dla nastolatków i dorosłych powinny móc utrzymać ciężar od 100 do 120 kg. Wybór modelu o większym maksymalnym ciężarze wydaje się być bardziej optymalnym i praktycznym rozwiązaniem – w końcu posłuży nam dłużej, bo dziecko nie okaże się na dane łóżko „za ciężkie”. Takie rozwiązanie nada się także dla większej liczby osób odwiedzających nasz hotel czy ośrodek.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w kwestii bezpieczeństwa, są takie elementy, jak barierki czy drabinka. Ta ostatnia powinna być naprawdę dobrze przymocowana do ramy górnego łóżka, aby wejście na posłanie nie sprawiało żadnych problemów. Barierki są również bardzo ważnymi częściami górnego materaca. W końcu to one zabezpieczają śpiącego przed upadkiem z wysokości – ta kwestia jest szczególnie ważna w przypadku dzieci, które ulegając tego typu wypadkowi mogą zrobić sobie poważną krzywdę. Podczas zakupów koniecznie zwróć też uwagę na jakość użytych materiałów i jakość wykonania interesującego Cię łóżka piętrowego. Pamiętaj, że im lepsze materiały i sposób wykonania, tym dany model będzie nie tylko bezpieczniejszy, ale również posłuży Ci dłużej, bo nie popsuje się tak szybko. Na koniec warto również zwrócić uwagę na walory estetyczne danego łóżka piętrowego. Chętniej otaczamy się przecież pięknymi rzeczami, prawda? Dlaczego więc nie mielibyśmy spać w gustownym łóżku, które doda charakteru aranżacji całego wnętrza? Odpoczynek w takim posłaniu będzie czystą przyjemnością!

Jak złożyć łóżko piętrowe krok po kroku?

Czas przejść do najważniejszej części naszego artykułu – instruktażu złożenia łóżka piętrowego. Czy rzeczywiście jest to aż tak skomplikowane? Niekoniecznie. Aby jednak maksymalnie ułatwić Ci cały ten proces, krok po kroku przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy, dzięki którym będziesz mógł postawić w swoim domu świeżo zakupione posłanie. Gotowy do pracy?

Krok 1. Skompletuj potrzebne narzędzia

Zanim przejdziesz do samego składania łóżka, najpierw musisz zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne narzędzia. Z pewnością przyda Ci się kilka śrubokrętów i jakaś dodatkowa para rąk do pomocy. Praca w dwójkę będzie nie tylko łatwiejsza, ale i dużo przyjemniejsza!

Krok 2. Przygotuj wszystkie części łóżka

Aby rozpocząć składanie swojego łóżka piętrowego, najpierw przygotuj sobie wszystkie elementy mebla. Rozłóż je przed sobą na podłodze. Warto skontrolować ich stan i wykluczyć wszystkie możliwe usterki. Szczególną uwagę zwróć również na wszystkie małe części, takie jak na przykład śrubki. Dopilnuj, by żadna z nich nie zgubiła się podczas pracy. Koniecznie sprawdź także, gdzie znajduje się instrukcja montażu posłania – nie wahaj się wspomagać się nią w czasie montowania mebla.

Krok 3. Konstrukcja dolnego łóżka

Złożenie posłania zacznij od montażu dolnego łóżka. W tym celu przymocuj barierki do zagłówka i nóżek łóżka za pomocą śrubek, które należy umieścić w gotowych już otworach.

Krok 4. Słupki dolnego posłania

Dolne posłanie jest już gotowe? Świetnie! W takim razie przyszedł czas na zamontowanie słupków, które będą podtrzymywać górne łóżko. W tym celu należy pionowo przykręcić do każdego z rogów dolnego łóżka cztery metalowe rurki.

Krok 5. Konstrukcja górnego łóżka

Następnie trzeba zmontować górną część posłania. Należy zrobić to niemal identycznie, jak w przypadku dolnego łóżka.

Krok 6. Nie zapomnij o barierkach

We wcześniejszej części artykułu wspominaliśmy już o tym jak ważne są barierki, które mają ochronić śpiącego przed upadkiem z wysokości. Na tym etapie powinieneś dokładnie zamontować takie poręcze zgodnie z instrukcją dołączoną do zestawu. Upewnij się, czy barierka na pewno jest dobrze przykręcona do stelaża – od tego może zależeć bezpieczeństwo użytkownika górnego posłania w łóżku piętrowym.

Krok 7. Słupki górnego posłania

Pamiętasz, jak niedawno montowałeś pionowe metalowe rurki na dolnym łóżku? To samo powinieneś teraz zrobić ze słupkami w górnym posłaniu. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku elementy powinny kierować się ku dołowi.

Krok 8. Połącz górne i dolne łóżko

Kiedy konstrukcje obu łóżek są już gotowe, a metalowe rurki są na swoich miejscach, możesz przejść do połączenia obu posłań. Na tym etapie najlepiej będzie, jeśli weźmiesz sobie kogoś do pomocy – naprawdę trudno będzie Ci samemu podnieść jedną konstrukcję i połączyć ją z drugą. Dlatego niech dwie osoby umieszczą górne posłanie nad dolnym, a Ty umieść śrubki w otworach wywierconych w pionowo zamontowanych słupkach obu posłań i przykręć je, by uzyskać spójną konstrukcję łóżka piętrowego.

Krok 9. Zamontuj drabinkę

Cała konstrukcja jest już prawie gotowa. Brakuje tylko jednego elementu. Jest on jednak bardzo istotny, gdyż bez niego dotarcie na górne posłanie będzie bardzo utrudnione albo wręcz niemożliwe. Chodzi oczywiście o drabinkę. Przykręć ją w przeznaczonym do tego miejscu za pomocą śrubek dołączonych do zestawu.

Krok 10. Skontroluj całą konstrukcję

Kiedy wszystkie elementy łóżka piętrowego znajdują się już na miejscu, pozostała Ci już tylko jedna rzecz do zrobienia – skontrolowanie skończonego dzieła. Upewnij się, czy wszystkie elementy są na swoich miejscach, czy są zamontowane dobrą stroną, a także czy są porządnie przykręcone. Sprawdź, czy łóżko nie chybocze się i jest stabilne, a także czy wszystkie śrubki i nakrętki są maksymalnie dokręcone i znajdują się we właściwych otworach. Jeśli sądzisz, że liczba śrubek czy nakrętek, które Ci zostały, jest podejrzanie duża, przypatrz się, czy o montażu którejś po prostu nie zapomniałeś. Po przeprowadzonej kontroli wprowadź w życie wszystkie poprawki i wreszcie ciesz się ze swojego nowego, wspaniałego łóżka piętrowego. Nie zapomnij uporządkować miejsca pracy, aby gotowe posłanie mogło od razu stanąć na swoim miejscu!

Gdzie kupisz najlepsze łóżka piętrowe?

Łóżko piętrowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na postawienie w swoim domu wielu mebli. To sprytne rozwiązanie pomoże Ci zaoszczędzić trochę miejsca i będzie prawdziwą frajdą dla dzieci, w których pokoju stanie ten piętrowy mebel. Nie powinieneś wahać się przed wyborem tego rodzaju posłania także wtedy, gdy prowadzisz ośrodek wypoczynkowy dla najmłodszych, akademik, hotel pracowniczy czy ośrodek pomocy. We wszystkich tych miejscach łóżko piętrowe sprawdzi się znakomicie. Gdzie jednak warto zaopatrzyć się w taki mebel? Oczywiście, w naszym e-sklepie! W naszej ofercie przygotowaliśmy dla Ciebie spory wybór różnorodnych modeli łóżek. Bez problemu znajdziesz więc coś idealnego dla siebie. Już teraz sprawdź, co dla Ciebie przyszykowaliśmy!