Jak dobrać materac do wagi, by cieszyć się zdrowym snem?
Jak dobrać materac do wagi, by cieszyć się zdrowym snem?
   02/28/2022 11:29:43

Kupując nowe łóżko, nie zawsze zwracasz uwagę na materac. Nierzadko wybierasz pierwszy lepszy model, nie zastanawiając się, czy będzie on dopasowany do Twoich potrzeb. Jednak jest on niezwykle istotnym elementem wyposażenia. Zapewnia nie tylko odpowiednie podparcie dla ciała, ale także wpływa na zdrowy sen, dobre samopoczucie i kręgosłup. Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki będzie niekorzystnie oddziaływał na Twój stan zdrowia. Jak dobrać materac do wagi, by czuć się komfortowo? Podpowiadamy!

Jaki wpływ na Twoje zdrowie ma źle dobrany materac?

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że twardość materaca ma znaczny wpływ na ich zdrowie. Być może Ty również nie łączysz swoich dolegliwości ze złym podparciem podczas snu. Kiedy śpisz na zbyt miękkim materacu, kręgosłup wygina się w pałąk i przyjmuje nienaturalną pozycję. W tym czasie przestrzenie między dyskami są ściśnięte i nie przyjmują żadnych płynów potrzebnych do ich regeneracji po całodziennym wysiłku.

Natomiast zbyt twardy materac podpiera Twoje ciało tylko w kilku miejscach. Silny nacisk może utrudniać przepływ krwi i powodować np. drętwienie kończyn. Z tego powodu bardzo twardych materacy powinny unikać osoby starsze i cierpiące na problemy z krążeniem. Ponadto model ten przy dłuższym użytkowaniu może powodować trwałe skrzywienie kręgosłupa. Co więcej, pośród innych dolegliwości występujących podczas spania na nieodpowiednio dobranym materacu wyróżniamy ciągłe zmęczenie, złe samopoczucie, ból głowy i rozdrażnienie. 

Jak dobrać materac do wagi? Poznaj rodzaje oznaczeń!

Producenci, chcąc ułatwić zadanie kupującym, przyjęli jednolity system oznaczeń twardości materaców. Poszczególne modele zostały opisane literą H i odpowiednią wartością liczbową od 1 do 4. Najmiększy rodzaj został zdefiniowany jako H1 i jest on przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg. Kolejny model to materac średnio twardy oznaczony symbolem H2. Mogą go używać osoby ważące od 60 do 80 kilogramów. Trzeci rodzaj – twardy H3 przeznaczony jest dla osób o wadze od 80 do 110 kilogramów. Ostatni model – bardzo twardy oznaczony jako H4 stworzony został z myślą o masie ciała przekraczającej 110 kilogramów.

Uwzględniając swoją wagę podczas wyboru odpowiedniego materaca, nie możesz zapomnieć o swoim wzroście. Aspekt ten jest równie istotny, ponieważ ciężar ciała podczas snu rozkłada się w inny sposób u osób niskich niż u wysokich. Jeśli więc należysz do drugiej grupy, możesz zdecydować się na zakup materaca o niższej twardości. Ponadto w sytuacji, gdy Twoja waga przyjmuje wartość graniczą, kieruj się własnymi odczuciami i preferencjami podczas poszukiwania odpowiedniego dla siebie modelu.

Czy jedynie waga ma znaczenie podczas wyboru materaca?

Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, dwoma czynnikami, które powinieneś brać pod uwagę podczas poszukiwań idealnego materaca, są Twoja waga i wzrost. Jednak to nie wszystko. Trzecim niezwykle istotnym wskaźnikiem jest pozycja, w jakiej śpisz. Miejsce odpoczynku inaczej układa się, gdy leżysz na plecach, a inaczej, gdy znajdujesz się na brzuchu.

Jeśli najczęściej śpisz na boku, to powinieneś wybrać miększy materac, który zamortyzuje ucisk na bark, głowę i biodro, jaki powstaje w tej pozycji. W sytuacji, gdy Twoją ulubioną pozycją do snu jest leżenie na brzuchu, powinieneś zdecydować się na twardy model materaca, który pozwoli Ci oduczyć się tego niezdrowego nawyku. Wypoczynek na plecach to jedna z najlepszych pozycji dla kręgosłupa i w tym przypadku masz dowolność w wyborze stopnia twardości posłania. 

Jak dobrać materac do wagi, gdy śpią na nim dwie różne osoby?

W sytuacji, gdy Twój partner ma zbliżoną wagę do Twojej, masz ułatwione zadanie. Problem pojawia się wtedy, gdy różnice w masie ciała są dość znaczne. Możesz wtedy wybrać do łóżka dwa różne materace o odmiennym stopniu twardości. Musisz jedynie pamiętać, by miały podobną wysokość. Takie rozwiązanie ma jednak minus, gdyż szczelina znajdująca się pomiędzy materacami może być odczuwalna podczas snu. Jest to jednak najlepsze rozwiązanie tej trudnej sytuacji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając materac dla pary o różnej wadze?

Poszukiwanie idealnego materaca dla dwojga to spore wyzwanie, gdyż musi spełniać wymagania obydwu stron. Powinien zapewnić Wam komfortowy i regenerujący sen. W sytuacji, gdy w łóżku śpią dwie osoby, istotne jest, by materac tłumił ruchy. Zapewni to spokojny odpoczynek każdej ze stron, nawet w sytuacji, gdy jeden z partnerów będzie się wiercił lub wstawał wcześniej od swojej drugiej połowy. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem są materace kieszeniowe.

Czego powinieneś unikać, wybierając materac dla pary o różnej wadze?

Poszukując materaca dla dwojga zrezygnuj z modeli bonellowych. Technologia ta sprawia, że powierzchnia spania przechyla się w stronę cięższego partnera. Lepszym rozwiązaniem jest zakup wariantu z wypełnieniem kieszeniowym, które zwiększa komfort podczas snu oraz zapewni Wam pewną autonomię. Materace kieszeniowe amortyzują ruchy i sprawiają, że są one mniej odczuwalne przez partnera. Ponadto spanie na zbyt miękkim lub zbyt twardym materacu w sytuacji, gdy znacznie różni się wagą, jest bardzo złą decyzją. W tym przypadku jedna ze stron narazi się na większy dyskomfort, który może odbić się na jej zdrowiu. Dlatego koniecznie spróbujcie znaleźć rozwiązanie tej sytuacji.