Do jakiej wagi są łóżka piętrowe? Wyjaśniamy
Do jakiej wagi są łóżka piętrowe? Wyjaśniamy
   06/18/2022 22:31:26

Czy będąc dzieckiem marzyłeś kiedykolwiek o nocowaniu na łóżku piętrowym? Chyba każdy z nas miał kiedyś pragnienie posiadania tego typu mebla i położenia się na wyższym z materaców. W końcu spanie pod samym sufitem jest bardzo ekscytujące! Być może czasy Twojego dzieciństwa już minęły, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byś sprawił łóżko piętrowe chociażby swoim pociechom. Przed zakupem koniecznie musisz dowiedzieć się jednak, jaką wagę maksymalną wytrzyma interesujący Cię mebel. W końcu to między innymi od tego czynnika będzie zależało bezpieczeństwo jego użytkownika. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie łóżka piętrowego? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Dla kogo sprawdzi się łóżko piętrowe?

Łóżka piętrowe sprawdzą się przede wszystkim dla osób, które nie mogą pochwalić się zbyt dużym metrażem mieszkania. Ten rodzaj mebla świetnie nadaje się zwłaszcza do małego pokoju dziecięcego dla dwójki szkrabów. Wybór łóżka piętrowego jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w niewielkim pomieszczeniu. Dzięki temu, zamiast dostawiania kolejnego łóżka na i tak niedużej przestrzeni, będziesz mógł zorganizować swoim pociechom ich własny kącik do zabawy. Taki mebel sprawdzi się także w pokoju młodzieżowym dla pary nastolatków. Dzięki piętrowemu oddzieleniu od siebie materaców, Twoje dzieciaki zyskają trochę przestrzeni osobistej, która jest przecież bardzo ważna dla dorastających, młodych ludzi. Pozostałe wolne miejsce w pomieszczeniu rodzeństwo będzie mogło przeznaczyć na kącik do nauki lub miejsce dla gości.

Do jakiej wagi są łóżka piętrowe?

Zanim jednak łóżko piętrowe trafi do pokoju Twoich dzieci, najpierw będziesz musiał dokładnie zastanowić się nad jego wyborem. To bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkowania łóżka. Jednym z kluczowych aspektów, które koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem, jest maksymalne obciążenie materaców mebla. Właściwie do jakiej wagi są łóżka piętrowe? Tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego modelu i osób, dla których jest przeznaczony. Na rynku można spotkać łóżka piętrowe dedykowane wyłącznie dzieciom, których waga maksymalna wynosi około 60 kg. Prześwity między dwoma materacami są w takich modelach zwykle również niewielkie, bo wynoszą jedynie od 60 do 70 cm. Zakup tego rodzaju łóżka jest więc tylko doraźnym rozwiązaniem, gdyż będzie przydatne wyłącznie, gdy dzieci będą bardzo małe. Kiedy podrosną, konieczny będzie ponowny zakup całkiem nowego modelu. Taki mebel nie zda również egzaminu w sytuacji, gdy rodzeństwo dzieli spora różnica wieku. W takim przypadku starsze z dzieci po prostu zrobi się „za ciężkie” szybciej niż młodsze. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc wybór łóżka piętrowego, które producenci określają jako nadające się zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych – takie modele znajdziesz np. w naszym sklepie. Taki mebel może wytrzymać ciężar od 100 do nawet 120 kg, a więc z powodzeniem posłuży Twoim dzieciom przez dobrych kilka, a nawet i kilkanaście lat.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie łóżka piętrowego?

Maksymalne obciążenie materaców nie jest jedynym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie łóżka piętrowego. W rzeczywistości jest ich jeszcze kilka. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych kwestii, którymi powinieneś się kierować w czasie wyboru najodpowiedniejszego dla Twoich potrzeb mebla.

1. Wielkość materaca

Bardzo ważną rolę odgrywa wielkość materaców łóżka piętrowego. Ich rozmiar koniecznie musi być dopasowany do przyszłych właścicieli mebla – inaczej nocny odpoczynek może być bardzo daleki od ideału. Jaka wielkość będzie więc odpowiednia? Najbardziej optymalnym wymiarem będzie 200 cm x 90 cm. Taki rozmiar umożliwi Twoim dzieciom swobodne wyciągnięcie się na całą swoją długość i bezproblemowe przewracanie na drugi bok.

2. Prześwity

Czym są wspomniane już wcześniej prześwity? Jest to nic innego jak odległość między dolnym a górnym materacem. Powinna wynosić tyle, aby właściciel dolnego łóżka mógł usiąść na nim całkowicie swobodnie. To samo tyczy się też użytkownika górnego materaca, który podczas siedzenia czy próby zejścia z pięterka pod żadnym pozorem nie powinien dotykać głową sufitu.

3. Funkcjonalność

Łóżko piętrowe w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym, by dobrze spełniać swoją rolę, musi być również bardzo funkcjonalne – zwłaszcza z tego względu, że znajdzie się na niezbyt dużej powierzchni.

4. Wygoda

Każde łóżko musi być wygodne! To samo tyczy się także łóżka piętrowego, które musi zapewnić spokojny sen nie jednej osobie, ale dwóm. Mając na uwadze komfortowy wypoczynek swoich dzieci, wybierz model, który będzie dla nich najwygodniejszy.

5. Bezpieczeństwo

Bardzo ważnym aspektem, którym należy się kierować przy wyborze idealnego łóżka piętrowego, jest również bezpieczeństwo. Bez wątpienia to ono powinno wysunąć się na pierwszy plan w czasie Twoich poszukiwań. Co wpływa jednak znacząco na tę cechę? Będą to przede wszystkim:

– barierki, które powinny być zamontowane po obu stronach górnego posłania – to one zabezpieczą śpiącego na wyższym materacu przed upadkiem z samej góry, co może przecież skończyć się poważnymi kontuzjami;

– drabinka – to ona umożliwia wejście na górny materac – powinna być dobrze przymocowana do ramy łóżka i dostosowana do wieku jego właścicieli;

– dostosowanie ciężaru – we wcześniejszej części naszego artykułu wspomnieliśmy już o maksymalnym obciążeniu materaców – pilnowanie tego aspektu jest bardzo ważne i pozwoli uniknąć przykrych oraz niebezpiecznych wypadków.

6. Porządne materiały

W czasie zakupu mebli dużą wagę przykłada się również do rodzaju, gatunku i jakości materiałów, z których zostały wykonane. Nie inaczej jest w przypadku łóżek piętrowych. W końcu porządny budulec stanowi o wytrzymałości posłania i jego żywotności. Zainwestuj więc w meble z solidnych materiałów, takich jak np. metal. W tym przypadku zwróć uwagę przede wszystkim na grubość stali, z jakiej wykonane jest łóżko piętrowe. Im grubsza stal, tym większa wytrzymałość mebla.

7. Wysoka jakość wykonania

Z poprzednim punktem łączy się również jakość wykonania mebla. Pamiętaj, że nawet najlepszy materiał nie uratuje źle zrobionego łóżka piętrowego. Zwróć więc uwagę na samą budowę konstrukcji. Musi być stabilna i wytrzymała. Warto również przyjrzeć się takim nic nie znaczącym na pierwszy rzut oka elementom, jak wyszlifowane spoiny.

8. Estetyka produktu

Na samym końcu uplasowała się estetyka produktu. Ładny wygląd może i nie jest najważniejszy spośród innych cech, ale bez dwóch zdań nie powinien być także pomijany. W końcu łóżko piętrowe znajdzie się w pokoju Twoich dzieci i będzie pierwszym elementem, który rzuca się w oczy. Mebel musi więc wyglądać ładnie i być ozdobą całego pomieszczenia. Dlatego też, warto zainwestować w kolorowe ramy łóżek, które wniosą trochę barw do pokoju. Ciekawym pomysłem będzie wybranie konstrukcji o nowoczesnym wzornictwie. Zamiast prostych linii ramy, postaw na te nieco fantazyjne, falujące. W ten sposób możesz uzyskać bardzo ciekawy efekt aranżacyjny.

Nie zapominaj również o tym!

Aby w pełni cieszyć się z posiadania prawdziwego łóżka piętrowego, należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chociaż wszystkie wymienione przez nas cechy są bardzo ważne, to zakup tego mebla powinieneś zacząć od czegoś zupełnie innego. Mianowicie będzie to kontrola zgodności konkretnego modelu z wszelkimi normami i wymaganiami. Dobrzy producenci posiadają wszystkie atesty i europejskie certyfikaty. Świadczą one przede wszystkim o wysokiej jakości wykonania łóżka, jak i klasie samej firmy. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że warto zainwestować w produkty danej marki.

Łóżko piętrowe dla chłopców

Wybierając łóżko piętrowe do dziecięcego lub młodzieżowego pokoju, warto kierować się również płcią dzieci. Chłopcy z reguły lubują się w trochę innej stylistyce niż dziewczęta. Mali chłopcy z pewnością ucieszą się z łóżka w trochę bardziej wesołej kolorystyce. Jesteśmy przekonani, że serca maluchów podbiją zwłaszcza odcienie niebieskiego oraz zieleni. Sprawa będzie wyglądać zupełnie inaczej w przypadku nastolatków, którzy są już na tyle dojrzali, że nie chcą być kojarzeni z dziecięcymi zajęciami czy upodobaniami. Z pewnością odkryjesz to w zupełnie zmienionej aranżacji wnętrza, którego ściany zostaną oklejone plakatami, a na miejscu klocków znajdzie się sprzęt sportowy czy coś innego, związanego z nowymi pasjami Twoich dzieci. Nastolatki z pewnością stwierdzą, że nie przystoją im już dłużej żywe, jaskrawe kolory i będą wolały pójść w coś bardziej stonowanego. Dlatego też, łóżko piętrowe do chłopięcego pokoju młodzieżowego może przybrać bardziej stonowane kolory, takie jak:

– czerń,

– wszelkie odcienie szarości,

– stonowane żółcie,

– granaty,

– ciemne zielenie.

Zobaczysz, że łóżko piętrowe w którymś z tych wyjątkowych kolorów wywoła natychmiastowy uśmiech na twarzach Twoich chłopców.

Łóżko piętrowe dla dziewczynek

Dziewczynki z reguły uwielbiają wszystko, co zbliżone jest wyglądem do koloru różowego. W pokoiku, w którym niepodzielnie rządzą dwie małe księżniczki, świetnie sprawdzą się łóżka piętrowe właśnie w odcieniach różu. Pięknie będą wyglądać też meble fioletowe, czerwone, pomarańczowe czy turkusowe. Co jednak w przypadku łóżek piętrowych do pokoju dorastających, młodych dziewczyn? Scenariusze są dwa. Albo nastolatki w dalszym ciągu pozostaną fankami żywych i jaskrawych kolorów albo wręcz odwrotnie. Bezpiecznym wyborem będzie więc łóżko piętrowe w odcieniu, który będzie łatwo dopasować do wystroju wnętrza pokoju. Może być to na przykład czerń, szarość lub biel, która w delikatnym, dziewczęcym pokoiku z pewnością będzie prezentować się wspaniale.

Gdzie jeszcze sprawdzi się łóżko piętrowe?

Czy łóżka piętrowe dedykowane są wyłącznie dziecięcym i młodzieżowym pokojom? Oczywiście, że nie! Jak już wspominaliśmy, część łóżek może wytrzymać ciężar nawet od 100 do 120 kg. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by na nocny odpoczynek również i dorośli udali się do łóżek piętrowych. Ten rodzaj mebla sprawdzi się świetnie w takich placówkach, jak:

– hotele pracownicze,

– hostele,

– ośrodki kolonijne i obozowe,

– akademiki.

We wszystkich tych miejscach łóżko piętrowe spełni swoją rolę wprost doskonale!

Tego rodzaju mebel to naprawdę świetne rozwiązanie do pokojów o niewielkim rozmiarze. Zwracając uwagę na wszystkie wymienione przez nas czynniki, możesz zyskać naprawdę wygodne posłanie, które sprawdzi się zarówno w pokojach dzieciaków, jak i w miejscach noclegowych dla dorosłych. Jeśli ciągle poszukujesz swojego idealnego łóżka piętrowego, to gorąco zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu! Może już wkrótce jeden z naszych produktów znajdzie swoje miejsce w Twoim domu?