Co ile wymieniać materac? Podpowiadamy!
Co ile wymieniać materac? Podpowiadamy!
   03/22/2022 11:32:45

Przeciętnie człowiek w ciągu swojego życia przesypia aż 20 lat. To bardzo dużo czasu. Warto więc zdać sobie sprawę z istotnej kwestii, jaką jest prawidłowa higiena snu. Składa się na nią nie tylko uregulowany tryb dobowy, wyciszenie czy spanie od 6 do 8 godzin dziennie. Ogromne znaczenie dla skutecznego wypoczynku ma wygodne łóżko, w tym materac. O ile rama służy zwykle przez wiele lat, o tyle materac należy regularnie wymieniać. To podstawowa zasada dbania o zdrowy sen. Zatem co ile wymieniać materac i jaki wybrać? Podpowiadamy!

Higiena materaca – dlaczego ma znaczenie?

Higiena powierzchni spania ma znaczenie z wielu powodów. Jednym z nich jest po prostu komfortowy wypoczynek. Zła pielęgnacja materaca powoduje, że szybciej się zużywa. Choć na pierwszy rzut oka możesz tego nie zauważyć, przestaje stwarzać Ci odpowiednie warunki do snu.

Często popełnianym grzechem w zakresie higieny posłania jest jedzenie i picie na łóżku podczas oglądania filmów. Konsekwencje są początkowo niezauważalne, co powoduje powtarzanie tego typu postępowania. Dochodzi wówczas do rozwoju mikroorganizmów, a także gromadzenia się wilgoci. Takie następstwa z pewnością jako pierwsze odczują osoby z alergiami.

Do czego prowadzi spanie na zużytym materacu?

Lekceważący stosunek do roli snu oraz właściwej higieny materaca może wpływać na zdrowie całego organizmu. Spanie na zużytym posłaniu ma więcej następstw niż tylko uczulenia. Często może prowadzić do zmian w obszarze kręgosłupa, np. tworzenia się wad postawy, a także zwyrodnienia stawów. Jeśli wypoczywanie na zużytym materacu się przedłuża, zaobserwujesz także rozdrażnienie. Poranne wstawanie stanie się męczarnią. Pierwsze godziny pracy mogą być naprawdę uciążliwe. Złe warunki odpoczynku powodują trudności z koncentracją, brak efektywności i problemy z zapamiętywaniem. 

Pierwsze oznaki zużycia materaca

Spanie na zużytym posłaniu może mieć poważne konsekwencje. Zastanawiasz się, co ile wymieniać materac, żeby zapewnić sobie zdrowy wypoczynek? Pierwszą oznaką, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest dyskomfort. Zaczniesz odczuwać zmęczenie oraz zesztywnienie, bóle mięśni, a nawet stawów. Ciało podczas odpoczynku nie ma prawidłowego podparcia, przez co w trakcie snu źle się układa. Trudno będzie Ci również znaleźć wygodną pozycję. A jeśli na powierzchni posłania znajdują się uszkodzenia mechaniczne, wówczas nie powinieneś mieć wątpliwości – wymiana materaca to priorytet.

Kiedy wymienić materac na nowy?

Ze zmianą posłania nie warto jednak czekać, aż pojawią się negatywne następstwa zdrowotne. Dlatego też najlepiej zdecydować się na zakup nowego w odpowiednim czasie. Co ile wymieniać materac na nowy? Znaczenie ma przede wszystkim jego jakość oraz rodzaj wypełnienia. Zwykle te ze średniej półki służą przez około 7 lat, a naprawdę wysokojakościowe nawet i przez 10 lat. Eksperci zalecają jednak wymianę co 5 lat, kiedy oznaki zużycia nie są jeszcze mocno widoczne. Obok wyrobionych sprężyn czy pianki pojawiają się także kwestie typowo higieniczne. Człowiek na posłaniu pozostawia pot, łupież i naskórek, które gromadzą się przez lata.

Jaki powinien być wygodny materac?

Przy regularnej wymianie posłania z pewnością staniesz przed pytaniem, jaki w takim razie powinien być wygodny materac? Jakość ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Przede wszystkim zwróć uwagę na materiał pokrowca. Wysokogatunkowa tkanina to podstawa. Posłanie musi mieć także odpowiednią twardość, aby się nie zapadało. Zwróć uwagę także na szerokość, bowiem zbyt mała powierzchnia do spania może również negatywnie wpływać na komfort snu. Wygodny materac to przede wszystkim taki, który dostarczy Ci właściwe warunki do wypoczynku i będzie dopasowany indywidualnie pod Ciebie.

Proponowane modele materaców z naszego asortymentu

Zakup materaca warto poddać chwili namysłu. W końcu ma on służyć jak najdłużej. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, wybraliśmy propozycje, które znajdziesz w naszym asortymencie. Dbając o Twój komfort, oferujemy różnorodne materace m.in. bonelowe, piankowe oraz kieszeniowe. Do najczęściej wybieranych należą:

materac bonelowy 16 cm – nazywany inaczej piankowo sprężynowym, wytworzony został z pianki wysokoodbojnej. Jego cechą jest duża trwałość. Został ponadto zaopatrzony w pokrowiec uszyty z bawełny, co gwarantuje komfort oraz odporność na rozdarcia;

materac kieszeniowy – w naszej ofercie dostępny jest w wielu rozmiarach. To idealne posłanie o podwyższonej twardości. Zawiera piankę, a także pokrowiec pikowany jersey. Ten produkt może zostać wykonany na wymiar dopasowany do stelaża Twojego łóżka. Zapewnia wypoczynek na wysokim poziomie, a jego jakość sprawia, że jest chętnie wybierany przez klientów.

Wiesz już, co ile wymieniać materac i jakie ma to znaczenie dla higieny snu oraz Twojego zdrowia. Nie lekceważ więc żadnych oznak zużycia posłania. Rozwiązaniem jest sięganie po artykuły wykonane z najlepszych materiałów. Wykazują one trwałość na długi czas. Ponadto zwiększą Twój komfort, który ma ogromne znaczenie dla energii i witalności odczuwanych w ciągu dnia. W końcu przesypiasz niemalże jedną trzecią doby!